Shutter count - kaj je to?

"Shutter count" ali dobesedno prevedeno "število zaklopov" je mnogokrat slišana fraza, a čeprav jo lahko zares pogosto zasledimo, je pravzaprav zavajajoča in uporabljena nepravilno.

Število zaklopov na tej fotografiji je 3 ;)

 

Ob uporabi te fraze namreč seveda ne govorimo dejansko o številu zaklopov, ki jih ima fotoaparat, temveč se navezujemo na skupno število posnetkov, ki jih je fotoaparat naredil v celotni življenjski dobi. Zakaj je to važno? Kako vem, koliko posnetkov je naredil moj aparat? Če želite odgovora na ti vprašanji, berite naprej.

 

Najprej se vrnimo na to, kaj točno je zaklop. Zaklop ali angleško shutter je sestavni del aparata, ki se nahaja pred senzorjem. Zaklop ostaja zaprt, dokler ne pritisnemo sprožilca. V tistem trenutku se lamele, iz katerih je zaklop sestavljen, odprejo in s tem omogočijo, da na senzor (ali pri analognih aparatih na film) pade svetloba, ki prihaja skozi objektiv. Ko senzor konča z zbiranjem svetlobe, se zaklop takoj zapre. Koliko časa je zaklop odprt, pa seveda določamo mi. Vsi fotoaparati imajo mehanski zaklop, nekateri novejši (predvsem brezzrcalni) pa poleg tega nudijo tudi možnost elektronskega zaklopa, ki vklopi in izklopi senzor.

 

Mehanski zaklop

 

A zakaj sploh govorimo o tem? Jasno je, da je zaklop eden najpomembnejših delov fotoaparata in z vsakim posnetkom se njegova življenjska doba nekoliko okrni. Ne obstaja fiksna številka, pri koliko posnetkih zaklop odpove, a povprečno govorimo o številu okrog 150 tisoč do 200 tisoč. Obstajajo sicer tudi primeri, kjer zaklop preneha delovati že po 50 tisoč posnetkih, ali pa drugi ekstremi, kjer zdrži do 400 tisoč, a oba primera sta res ekstremna. Ni pogosto, da je zaklop prva stvar, ki odpove pri aparatu, saj se posnetki ne nabirajo tako hitro, kot se vam morda zdi. Res pa je, da prav tako ni pogosto, da se zaklop menja, saj gre za težje popravilo, ki cenovno ni posebej ugodno. Pri brezzrcalnih aparatih je podatek o številu posnetkov nekoliko manj pomemben, ker imate vedno še možnost uporabe elektronskega zaklopa. 

 

Če kupujete nov aparat je seveda število posnetkov na 0, pozorni pa morate biti, če kupujete rabljenega. V naši trgovini ob odkupu rabljenih fotoaparatov preverimo, koliko posnetkov je bilo z njimi že narejenih in ta podatek tudi zapišemo na spletni strani. Tudi sami lahko to storite s pomočjo določenih spletnih strani, je pa res, da je za nekatere aparate praktično nemogoče odkriti, koliko posnetkov imajo za sabo. Še posebej določeni modeli Canona število posnetkov zares dobro skrivajo.

 

Sicer se glede števila posnetkov res ni potrebno obremenjevati, ker se le-ti ne nabirajo tako hitro, če pa vas daje firbec, si preberite, kako preveriti, koliko fotografij je že naredil vaš aparat:

 

Kako preveriti število posnetkov?

 

Število posnetkov lahko za veliko aparatov zlahka preverite sami s pomočjo spletnih strani kot so camerashuttercount.com (deluje za nekatere modele Nikon, Canon, Pentax), myshuttercount.com (Nikon, Pentax), shuttertool.com (Sony Alpha) in podobnih. 

 

V spletno stran preprosto naložite neobdelano JPG ali RAW fotografijo, posneto s fotoaparatom, katerega število posnetkov želite preveriti, in z malo sreče boste izvedeli, koliko fotografij ste že naredili z njim. Pa veselo raziskovanje!

 

Tudi sami smo preverili, koliko posnetkov smo naredili z našim Nikon D7100, s katerim fotografiramo za osebne dokumente. Pomagali smo si s spletno stranjo https://www.camerashuttercount.com/.

 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih