Nakup objektiva I

Nakup objektiva je lahko še bolj zahteven od nakupa fotoaparata. Pozorni morate biti na bajonet, kompatibilnost z aparatom, goriščno razdaljo, zaslonko, avtofokus, stabilizacijo, kromatsko aberacijo ... in še kaj bi se našlo. Kako navigirati po morju neskončne izbire, če se na fotoopremo (še) ne spoznate najbolje? V tem in naslednjem blogu vam bomo poskušali dati par čim bolj uporabnih nasvetov, kako izbrati pravega. 

Doma imate torej fotoaparat - morda še brez objektiva, morda pa bi želeli objektivu, ki ste ga dobili v kompletu z aparatom, priskrbeti družbo. 

 

Prvi korak je, da ugotovite, kateri objektivi so pravzaprav kompatibilni z vašim aparatom. Oznake so pogosto lahko konfuzne za nekoga, ki šele vstopa v svet fotografije, zato smo pripravili hiter priročnik. Sicer smo o oznakah več napisali že v prejšnjih blogih, ki si jih lahko prebrete TU.

 

NIKON

- če imate DSLR aparat s crop senzorjem, iščite objetkive z oznako DX ali tiste brez oznak (za full frame senzor)

- če imate full frame DSLR aparat, iščite objektive z oznako FX (oziroma tiste, ki nimajo oznake DX!)

- če imate brezzrcalnik, iščite objektive z oznako (oziroma lahko s pomočjo FTZ adapterja na brezzrcalniku uporabljate tudi objektive za full frame DSLR)

CANON

- če imate DSLR aparat s crop senzorjem, iščite objetkive z oznako EF-S (ali EF)

- če imate full frame DSLR aparat, iščite objektive z oznako EF

- če imate brezzrcalnik s crop senzorjem, iščite objektive z oznako EF-M (M5, M6 in M50) oziroma RF-S ali R (R7 in R10)

- če imate full frame brezzrcalnik, iščite objektive z oznako RF

SONY

- če imate brezzrcalnik s crop senzorjem, iščite objektive z oznako E

- če imate full frame brezzrcalnik, iščite objektive z oznako FE

 

Drugi korak je, da se odločite, kakšen objektiv želite - je to fiksen ali zoom objektiv, in da premislite, kakšno goriščno razdaljo si želite - široki kot, nekaj običajnega ali velik zoom, torej telefoto objektiv? Da bi lahko odgovorili na to vprašanje, morate vedeti, kaj boste fotografirali. Če boste fotoaparat s seboj vzeli na potovanja in izlete, je priporočljivo imeti nek splošen objektiv z univerzalnim (in po možnosti čim večjim) zoomom, npr. 16-70mm, 24-70mm, 28-75mm, 24-105mm, 18-150mm, 18-250mm in podobno. Če radi fotografirate pokrajino, zvezde, arhitekturo (ali celo potrebujete objektiv za fotografiranje nepremičnin) je za vas najprimernejši širokokotni objektiv (goriščnica nekje od 10 do 28mm), če vas bolj zanima portretna fotografija, pa se raje odločite za objektiv z goriščnico od 50mm naprej, ki ima poleg tega še možnost široko odprte zaslonke (npr. F/1.8, F/1.4). 

 

Tretji korak je torej, da precenite, kako "dobro" zaslonko potrebujete. Zaslonka je sicer mehanski del objektiva, se pa objektivi med seboj razlikujejo v tem, kako široko lahko odprejo zaslonko. Bolj odprta zaslonka (manjša kot je številka - bolj je zaslonka odprta) - več svetlobe objektiv prepusti do senzorja. Objektivi z nižjim F-stopom se torej bolje obnesejo v slabih svetlobnih pogojih. Poleg tega pa je rezultat široko odprte zaslonke tudi manjša globinska ostrina, kar pomeni, da na fotografijah dobite zamegljeno ozadje. To je idealno recimo za portretno fotografijo.

Zaslonka pri zoom objektivih je lahko fiksna (npr. F/4, F/2.8) ali pa ne (npr. F/4.5-6.3). Fiksna zaslonka pomeni, da ima objektiv na vseh možnih goriščnih razdaljah možnost enako odprte zaslonke, če je zaslonka variablina, pa se jo bo ob vse večji goriščni razdalji dalo vse manj odpreti. Vedeti moramo, da bodo fiksni objektivi po navadi imeli boljšo zaslonko, večji razpon kot ima objektiv kar se tiče zooma - tem manj bo zaslonka lahko odprta.

 

Spremljajte naš blog še naslednji teden, ko se bomo posvetili bolj detajlnim razlikam med objektivi ;)

Povezane novice

Kaj sploh so te črke in številke?

Se kdaj sprašujete, kaj za vraga pomenijo vse te črke na vašem objektivu? Ali pa ste v procesu nakupa novega objektiva, pa se ne znajdete v neskončnem nizu oznak in črk ter ne veste, na kaj točno morate biti pozorni in katere oznake so za vas pravzaprav pomembne? Danes bomo na kratko razložili, kaj označujejo kratice, ki jih najdete na objektivih, kako se razlikujejo med znamkami in katere so za vas najpomembnejše.

Kaj sploh so te črke in številke?

Danes nadaljujemo z razlago oznak na objektivih. Če ste zamudili blog prejšnji teden, si ga le preberite, saj smo pisali o pomenu kratic na Nikon in Canon objektivih. Danes pa se bomo posvetili Sonyju, Sigmi in Tamronu. 

Kaj sploh so te črke in številke?

Danes zaključujemo serijo blogov o oznakah na objektivih in njihovih pomenih. Za konec nas čakata še Samyang in Tokina,  če vas zanimajo druge znamke kot so Nikon, Canon, Sony, Sigma in Tamron, pa vas lepo vabimo, da si preberete 1. in 2. del bloga.

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih